Zajímavá místa

Hrady a zámky

Město Letohrad – 6 km

obrazek

Zámek byl přestavěn r. 1680 ze starší tvrze Hynkem Jetřichem Vitanovským. Z původní stavby zůstala zachována část základových a obvodových zdí, některé klenby v přízemí a sklepní prostory. Zámek je nyní majetkem města.

hrad litice – 11 km

obrazek

rozlehlý hradní areál, množství architektonických detailů, první vstupné brána s pozoruhodnou kamenosochařskou výzdobou (zemské znaky, nápisy a reliéfy), vnitřní prostory jižního paláce s expozicí o historii hradu, věž s vyhlídkou.

hrad a zámek v Potštejně – 17 km

obrazek

rekonstruovaná zřícenina gotického hradu. Hradní kaple sv. Jana Nepomuckého, poslední zastavení křížové cesty Boží hrob, expozice historie hradu.

zámek Doudleby nad Orlicí – 17 km

obrazek

renesanční zámek s bohatou sgrafitovou výzdobou. Expozice Lov čtyř století se sbírkou loveckých a sportovních zbraní, vojensko-historické muzeum. Ve městě zajímavý dochovaný komplex někdejšího židovského města se synagogou.

zámek Častolovice – 20 km

obrazek

renesančně novogotický zámek se stylovými interiéry, kazetovými stropy a vzácným souborem portrétů českých panovníků. V okolí rozlehlý anglický park s rybníkem a oborou s bílými daňky a jelení zvěří.

Rychnov nad Kněžnou – 19 km

obrazek

V prostorách Kolowratského zámku, který dnes vlastní potomek šlechtického rodu Jan Kolowrat, se nacházejí také expozice Muzea Orlických hor a Orlické galerie. Galerie představuje tvorbu českých českých umělců, sochařů a malířů 20. století, kteří mají souvislost se zdejším krajem, narodili se zde nebo tady žili.

zámek Opočno – 30 km

obrazek

Původně gotický hrad ze 14. století byl v 1. polovině 16. století přestavěn na renesanční.Koncem 17. století byl zámek poničen požárem a poté došlo k barokním úpravám.Arkádové nádvoří, terasovité zahrady. V anglickém parku se vzácnými dřevinami romantické stavby.

Nové město nad Metují – 41 km

obrazek

Původně tvrz z 15. století byla na počátku 16. století přestavěna na renesanční zámek. V polovině 17. století došlo k barokním úpravám.

Ratibořice – 45 km

obrazek

Zámek, Staré Bělidlo a Ludrův mlýn jsou známy osobou spisovatelky Boženy Němcové a jejím dílem Babička, stejně tak postavou paní kněžny vévodkyně K. V. Zaháňské. Původní tvrz přestavěna na barokní letohrádek. V letech 1825 –1826 byla budova zámku včetně křídla pro služebnictvo, přestavěna empírově.

Náchod – 54 km

obrazek

Raně gotický hrad přestavěný v renesanční zámek (1566–1614), později barokně rozšířený (1650–1659). V zámku je expozice z doby Třicetileté války, v sousedství je galerie, Francouzská zahrada, lipová alej s vojenským hřbitovem z roku 1866.

Kunětická hora – 56 km

obrazek

Pozdně gotický hrad Pernštejnů vzniklý přestavbou staršího objektu na přelomu 15. a 16. stol. s unikátním opevňovacím systémem. Poničen švédskými vojsky r. 1645. Restaurován na počátku 20. stol.

Hrádek u Nechanic – 52 km

obrazek

Romantický zámek vystavěný ve stylu anglické novogtiky podle vzoru anglického zámku Grewe Hall. Cenné vnitřní vybavení a mobiliář svezený z rakouských a německých zámků.

Pardubice – 60 km

obrazek

Původně vodní tvrz, ve 14. st. přeměněna na hrad. Za Pernštejnů přestavěn na renesanční zámek. Čtyřkřídlá budova do jejíž severozápadního nároží byla pojata mohutná hradní věž. Dochované opevnění s dělovými rondely.

Litomyšl – 33 km

obrazek

Renesanční zámek, původně hrad. První zmínka pochází ze začátku 8. stol. Mezi lety 1567–81 ho nechal přestavět Vratislav z Pernštejna pro sebe a svou choť. Současně se zámkem byla založena i zahrada, která byla upravena a rozšířena v 18. stol.

Velké Losiny – 69 km

obrazek

Trojkřídlý zámek s osmibokou věží a arkádovým nádvořím. Nízké a úzké ochozy. Masivní sloupy jsou svisle propojeny s jakýmisi pilastry. V baroku dostavěn nový, samostatný objekt.

Muzea a expozice

muzeum Žamberk – 1 km

obrazek

muzeum a Židovský hřbitov ze 17. století na svahu kopce pod rozhlednou Rozárka nedaleko centra města Žamberk s dochovanými reliéfními náhrobky.

domek Prokopa Diviše – 400m

obrazek

V obci Helvíkovice (dnes součást Žamberku) se 21. srpna 1698 narodil vynálezce bleskosvodu Prokop Diviš. Kousek od Divoké Orlice stojí Divišův rodný dům. Vedle domku stojí kopie původního bleskosvodu.

muzeum řemesel Letohrad – 8 km

obrazek
obrazek

V 19. století první výroba sirek na území Českého království, v muzeu expozice dějin sirkařství. Součástí sbírek jsou originální saně císaře Napoleona, na kterých přijel v roce 1812 z Ruska do Drážďan.

muzeum krajky Vamberk – 14 km

obrazek
obrazek

Krajkářské muzeum bylo založeno již roku 1929 a nabízí jedinečnou expozici spojenou s vývojem české krajky od 18. stol. do dnešních dnů. Bylo logickým vyvrcholením otevření První české krajkářské školy ve Vamberku roku 1899.

muzeum a galerie Orlických hor Rychnov nad Kněžnou ( zámek ) – 21 km

obrazek
obrazek

podrobnosti o výstavách na http://moh.cz

muzeum a památník Vojtěcha Sedláčka Javornice – 17 km

obrazek
obrazek

Obec Javornice jej zpřístupnila r. 1980 po zakoupení a úpravě domu, kde oba umělci žili. V domě je stálá výstava obrazů profesora V. Sedláčka z majetku Obce Javornice a Krajské galerie Hradec Králové. Část expozice je věnována krajkářskému umění Marie Sedláčkové – Serbouskové.

obrazárna děkana Jana Selichara Rybná nad Zdobnicí – 9 km

obrazek

v galerii najdete díla významných malířů např.nejznámějšího českého krajináře Antonína Slavíčka ,Oldřicha Hlavsy atd.

betlém – Třebechovice pod Orebem 42 km

obrazek
obrazek

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky.

Ratibořice – babiččino udolí – 62 km

obrazek
obrazek

Babiččino údolí se nachází v Ratibořicích u České Skalice. V údolí nalezneme mnoho přírodních krás i památek nerozlučně svázaných s dílem „Babička“ od Boženy Němcové.

Bazény a koupaliště

Aquapark Žamberk – 1,5 km

obrazek

Bazén Ustí n. Orl. – 18 km

obrazek

bazén Česká Třebová – 28 km

obrazek

Termální koupaliště Velké Losiny – 62 km

obrazek
obrazek

Bunkry a opevnění

Pevnost hanička – 17 km

obrazek
obrazek

Jedna nejzachovalejších pevností někdejšího opevnění. Šest bojových objektů, podzemní chodby a sály, ve vstupním objektu muzeum, na volném prostranství výstava vojenské bojové techniky.

Pevnost Dobrošov – 57 km

obrazek
obrazek

Pevnost bouda – 22 km

obrazek

Rozhledny

Andrdlův Chlum Ustí nad Orlicí – 19 km

obrazek
obrazek

suchý vrch – 30 km

obrazek

rozhledna Vrbice – 22 km

obrazek

Rozálka Žamberk – 1,5 km

obrazek

další rozhledny v okolí

obrazek

Odpočinek a relax

Bowling MARVEL – Žamberk 1 km

obrazek
obrazek

Bowling BABETA – Žamberk 1,5 km

obrazek

Solná jeskyně KRYSTAL – Vamberk 14 km

obrazek
obrazek

Solná jeskyně KRYSTAL – Masarykovo náměstí 4

Obří akvárium – Hradec Králové 49 km

obrazek
obrazek

Westernové tábořiště Potštejn – Vochtánka – 20 km

obrazek
obrazek

vyjížďky na koních – Kunvald – 7 km

Statek U svatého Jána -Jízda na koni nebo v kočáře,při dostatečném množství sněhu jízda na saních za koněm.

Revír Divoká Orlice 7

Peřejovitý úsek s velkými balvany a prudkými proudy nacházející se mezi Kláštercem nad Orlicí a přírodní rezervací Zemská brána.

Revír Divoká Orlice 5

Rybářský úsek nacházející se mezi obcí Líšnice a hrází Pastvinské přehrady. Jedná se o tok s peřejemi a hlubšími proudy.

Revír Divoká Orlice 4

Úsek nacházející se mezi Liticemi nad Orlicí a Líšnicí. Jedná se o tok s peřejemi a tažnými proudy, z ryb se zde vyskytují: pstruh potoční, pstruh duhový, lipan podhorní.

Revír Divoká Orlice 3

Nachází se mezi Doudleby nad orlicí a Liticí nad Orlicí. Ve spodním úseku tůně jsou tloušti a ve vrchní části je lipanové pásmo.